Portrétny fotograf

Fotenie portrétov bola moja vstupná brána to sveta fotografie. Už od začiatku rád pracujem pri fotení s ľuďmi, nikdy ma nebavilo fotenie detailov v prírode. Na portrétnej fotografii sa mi najmä páči dynamika a kreativita, ktorá je skutočne neobmedzená. Obľubujem skôr prirodzenosť a nesnažím sa veľmi vstupovať do pózovania, iba keď je to nutné kvôli kompozícii.

Potrebujete profesionálny portrét?

Pre spoluprácu ma neváhajte kontaktovať. Ku každému klientovi pristupujem individuálne a určite sa spolu dohodneme na tom najvhodnejšom riešení 🙂
patrik molčan fotograf
Patrik Molčan

Fotografovanie portrétov

Tvorba portrétov je predovšetkým práca s ľuďmi a osobným vyžarovaním zachyteným objektívom. Ľudmi s ich fascinujúcimi príbehmi a osudmi. Fotografia všeobecne je akýmsi umeleckým dielom a stvárnením človeka tak, ako ho vníma fotograf. 

Portrétová fotografia má vyvolať emóciu, spomienku na daného človeka, jeho mladosť, určité fázy života ktorými prechádzal. Je preto aj vhodným darom. 

Predovšetkým je akýmsi zhmotneným zachovaním myšlienky na blízku osobu z konkrétneho obdobia. Príkladom je fotografia starej matky, z čias, keď bola mladým dievčaťom. Je akousi predlohou posudzovania krásy a podobnosti čŕt pre budúce generácie dievčat v rodine. 

Ďalším príkladom portrétnej fotografie je profesionálna portrétna fotografia, ktorú si umiestnite na LinkedIn, do životopisu, či sa ňou budete prezentovať na firemnom webe a vizitkách. Dodá vám pocit dôležitosti a prezentuje vás ako profesionála, ktorý si dá záležať na najmenších detailoch. 

A v neposlednom rade, ktorá žena sa netúži zveriť aspoň raz za život do rúk profesionálneho fotografa a vidieť sama seba ako krásnu? Byť na chvíľu modelkou, usmievať sa, skúšať rôzne pózy, či zvodné pohľady. Možno ste to práve vy milé dámy alebo váš partner, ktorý túži vlastniť niektorú z týchto fotiek.

Zachytiť črty tváre je umenie

To, čo primárne na portrétoch zaujme sú oči, pohľad a dobre vykreslené črty tváre. Konečná snímka portrétnej fotografie má tú schopnosť zachytiť vyžarovanie osobnosti. 

Osobitnou skupinou sú detské portréty. Tie dobre stvárnené vo vás vedia s odstupom času vyvolať spomienku na ich šibalský detský pohľad a chuť žiť intenzívne, keď boli malé. 

Pre fotografa je dôležitou výzvou zachytiť črty tváre dôveryhodne a charakteristicky pre danú osobu. Fotografia komunikuje to, čo vás robí jedinečným a odlišuje vás od ostatných. 

Príprava na fotografovanie portrétov

  • Pred samotným fotením sa vždy dohodnete, či preferujete interiérové alebo exteriérové fotografie.
  • Na fotografovanie vám odporúčam prísť v oblečení, v ktorom sa budete chcieť fotiť. Malo by to byť niečo, v čom nielen dobre vyzeráte, ale zároveň sa aj dobre cítite. Chceme predsa docieliť to, aby ste sa počas fotenia cítili uvoľnene a príjemne. Samozrejme počas fotenia si oblečenie môžete meniť. 🙂
  • Ak sa rozhodnete, že spolu nafotíme sériu portrétových fotiek, váš portrét veľmi ocení, ak si so sebou prinesiete niekoľko doplnkov, ktoré vás charakterizujú. Môže to byť čokoľvek, čo je vašou súčasťou. Ak ste žena a neviete si váš deň predstaviť bez šatky, či veľkých farebných náušníc, neváhajte zabrať pár kúskov so sebou. U mužov to môže byť napríklad klobúk, čiapka, či retiazka.
  • Dámy, nezabudnite na pár šminiek na domaľovanie. Určite vám nezabudnem dať priestor na túto skrášlovaciu procedúru. 
  • Pokiaľ máte napríklad obľúbenú hudbu, pri ktorej sa zaručene uvoľníte, kľudne si ju môžeme pustiť. 
  • Pózovania sa vôbec nemusíte báť, mám skúsenosti aj s ľudmi, ktorí o sebe tvrdili že sú nefotogenickí, no nakoniec sa im to zapáčilo a hádžu jednu pózu za druhou. Poradím vám pózy, ktoré pôsobia prirodzene a dohodneme si ešte pár nevyhnutných detailov. 
  • Posledná rada odo mňa: Keď už príde na vec, fotenie si čo najviac užívajte.

Ako to robím ja?

V prvom rade chcem svojim klientom ponúknuť viac ako len portrétnu fotografiu. Snažím sa odlíšiť a byť kreatívny. Dávam si záležať, aby práve toto bolo z mojich fotografií cítiť.  Nechcem, aby moje portréty boli iba o správnej kompozícii a dokonalej technike. Chcem ponúknuť akúsi pridanú hodnotu. Vystihnúť osobnosť človeka, ktorý je mi modelom. Preto sa pred samotným fotením veľa rozprávame. O jeho predstavách a o tých mojich. Rád ho spoznám tak trochu z tej ľudskej stránky, nielen ako klienta. Nikdy počas práce nenútim do vecí a póz ktoré sú zákazníkovi vyslovene nepríjemné a neprirodzené. Naopak, snažím sa ho jemne navigovať a usmerniť. Snažím sa o čo najpríjemnejšiu atmosféru počas celého fotenia. Klientom vždy ponúknem kávu, či čaj a ak majú záujem, pustím do pozadia hudbu, ktorá je im blízka. 

Do kompozície portrétových fotografií sa vždy snažím vniesť originálnosť. Nemám totiž rád šablóny. Každé fotenie s konkrétnym klientom prebieha inak a výsledné fotografie sú originálom charakterizujúcim daného zákazníka. Pre mňa je výzvou zachytiť  ľudskú bytosť v jej prirodzenej podstate. Vyjadriť to cez objektív a napokon výslednú snímku. Pre mňa je umením stvárniť dušu človeka tak, aby z nej bolo cítiť jeho skutočnú energiu a vyžarovanie.  

Aká je cena za fotografovania portrétov?

Cena portrétového fotenia sa prípad od prípadu značne líši. Záleží od viacerých faktorov ako je počet vyhotovených snímok, náročnosť a dĺžka samotného portrétového fotenia. Do úvahy sa berú takisto aj individuálne požiadavky klienta. Pokiaľ máte záujem o nezáväznú cenovú kalkuláciu, neváhajte ma kontaktovať. Preberieme spolu vaše predstavy a požiadavky a zostavím vám cenovú kalkuláciu na mieru.