Nezabudnuteľná rozlúčka so slobodou: Ako ju zorganizovať?

Rozlúčka so slobodou by mala byť plná zábavných aktivít a nezabudnuteľných chvíľ.

Korene rozlúčky so slobodou siahajú až do čias starovekej Sparty, kedy vojaci oslavovali poslednú noc mládeneckého života prípitkom a veselou hostinou. Extravagantné oslavy, ktoré poznáme dnes, sa však objavili oveľa neskôr. Pôvodne sa rozlúčky so slobodou týkali výlučne mužov, ale postupom času sa tento zvyk začal praktizovať aj pri opačnom pohlaví.

Prečítajte si aj: Ako si vybrať popolnočné šaty?

Kto platí a organizuje rozlúčku so slobodou?

Keďže rozlúčka so slobodou nie je lacná záležitosť, je rozumné otvorene diskutovať o tom, kto by ju mal zaplatiť. Na túto otázku však neexistuje jednoznačná odpoveď. Často sa hovorí, že by ju mal zaplatiť hostiteľ, t. j. ten, kto ju organizuje (aj keď ju organizuje nevesta alebo ženích). Mnohokrát sa stáva, že to neplatí jedna osoba, ale pozvaní hostia sa dohodnú, že sa spoločne poskladajú, hlavne, keď ide o prekvapenie.

Zodpovednosť za organizáciu rozlúčky tradične nesie svedok. Táto tradícia však nie je daným pravidlom a organizovať ju môže ktokoľvek, kto nevestu alebo ženícha dôverne pozná. Často sa stáva, že túto úlohu prevezme samotná nevesta.

Kedy naplánovať rozlúčku so slobodou?

Ani tu neexistuje jednoznačná odpoveď. Podľa tradície by mala byť rozlúčka so slobodou organizovaná deň pred svadbou, čo však nie je dobrý nápad, najmä ak plánujete program, akým je návšteva nočného klubu.

Môžete ju naplánovať niekoľko týždňov alebo mesiacov pred svadbou. Je to ideálny termín, keďže nebude organizovaná v zhone počas svadobného týždňa.

Víkend pred svadbou je najlepšia možnosť, ak väčšina svadobných hostí na svadbu dochádza zďaleka. Je pravda, že to môže byť pre nevestu alebo ženícha vyčerpávajúce, ale jednoznačne ide o vyhovujúcejší termín ako deň pred svadbou.

Niektorí svadobčania si napríklad vyberú špeciálny dátum. Ak má nevesta alebo ženích v blízkosti svadby meniny alebo narodeniny, rozlúčku so slobodou možno naplánovať na tento výnimočný deň.

Možností termínu organizovania rozlúčky so slobodou je mnoho, no dôležité je vybrať taký termín, ktorý vyhovuje väčšine pozvaných hostí.

Rozlúčka so slobodou by mala byť plná zábavy, radosti a príjemnej atmosféry.

Ako naplánovať rozlúčku so slobodou

S prípravami treba začať včas. Dôležité je vybrať program podľa vkusu nevesty alebo ženícha. To, či si vyberiete párty v klube alebo oslavu v úzkom kruhu priateľov v obývačke pri filme a spoločne si zaspomínate na staré časy, závisí vo veľkej miere od vkusu nevesty a ženícha.

Zorganizujte stretnutie, na ktorom sa vymyslí program alebo zoznam aktivít, ktoré by ste chceli zažiť v deň rozlúčky so slobodou. Dôležité je vybrať program, ktorý sa bude páčiť všetkým – najmä neveste a zároveň sa zmestí do rozpočtu. Najlepšia je kombinácia viacerých aktivít. Príklad programu môže byť nasledovný: šport a zábava na lezeckej stene, spoločná večera, párty v nočnom klube a nasledujúci deň sa môže niesť v duchu relaxu v kúpeľoch. Nezabudnite na to, že tieto vzácne okamihy sa rozhodne oplatí zdokumentovať fotografom

Je vhodné poradiť sa s nevestou alebo ženíchom o zozname hostí (v prípade, že rozlúčka nie je prekvapením). Diskutujte o tom, koho chce a koho nechce mať na rozlúčke, aby bola zaručené príjemná atmosféra. Hlavné je pozvať ľudí, ktorí sú pozvaní aj na svadbu.

Rozlúčka so slobodou pre nevestu

Inšpirujte sa niekoľkými tipmi na program, ktorý je ideálny pre dámsku rozlúčku so slobodou:

Párty: Veľmi populárny program rozlúčok so slobodou. Môžete ísť s kamarátkami do mesta, dať si kvalitný drink a následne si užiť večer plný tanca a zábavy. Tento program je ideálny pre milovníčky tanca, hudby a zábavy.

Wellness: Najlepší program deň po návšteve nočného klubu. Vo wellness môžete stráviť kvalitný čas so svojimi priateľkami. Pomôže vám uvoľniť sa pred všetkými svadobnými prípravami. Doprajte si relax a absolvujte procedúry, ako sú masáže, sauny a najrôznejšie peelingy.

Karaoke: Zábava, ktorá je ideálna pre milovníčky spevu, ale aj pre úplné amatérky – čím horší spevácky výkon, tým lepšia zábava! Takýto program plný zábavy navyše utuží váš kolektív.

Adrenalínový zážitok: Let balónom, zoskok padákom alebo paragliding určite potešia každú  ženu, ktorá obľubuje adrenalín. Môžete si byť istá, že s takýmto programom sa postaráte o nezabudnuteľný zážitok.

Pobyt na chate: Vďaka pobytu na chate strávite príjemný čas v kruhu dobrých kamarátok v príjemnom prostredí. Môžete hrať spoločenské hry, pozerať filmy, absolvovať turistiku a spomínať na staré časy.

Rozlúčka so slobodou je poslednou oslavou slobody pred tým, ako si snúbenci povedia svoje „áno“. Symbolizuje uzavretie jednej kapitoly a začiatok ďalšej.

Zábavné aktivity pre nevestu:

1. Vytvorte štafetu s domácimi prácami, ako je skladanie bielizne, prestieranie stola a ustielanie postele. Nevesta a jej kamarátky môžu pretekať, ktorá vykoná úlohy všetkých stanovísk najrýchlejšie.

2. Spoločne sa zúčastnite na kurze varenia a premeňte ho na priateľskú súťaž. Nevesta a jej kamarátky môžu súťažiť o vytvorenie najlepšieho pokrmu a naučiť sa pritom nové techniky varenia.

3. Každý z hostí napíše na kartičku radu, týkajúcu sa vzťahu, alebo tip na manželstvo. Nevesta ich môže čítať nahlas a hádať, ktorá z účastníčok napísala daný tip.

Rozlúčka so slobodou pre ženícha

Párty: Tento program je vhodný ako pre dámy, tak aj pre pánov. Užite si zábavu v klube so svojimi priateľmi. Je dobré zaobstarať si VIP vstupenky a zarezervovať si stôl, aby ste mali istotu, že sa môžete pohodlne usadiť.

Exkurzia do pivovaru: Poteší nejedného milovníka piva. Potešiť môžu aj kvalitné pivné kúpele.

Motokáry alebo jazda na pretekárskom aute: Ideálny program pre tých, ktorí majú radi autá a pretekanie.

Dobrodružná aktivita: Zvoľte aktivitu, ktorú má ženích rád, ako napríklad horolezectvo, rybárčenie, turistika, alebo golf. Vyberte si aktivitu, ktorá poteší a zároveň zblíži váš kolektív.

Paintball, laserová hra alebo escape room: Tímové hry, ktoré utužia kolektív a zabezpečia skvelý zážitok.

Rozlúčka so slobodou je poslednou oslavou slobody pred tým, ako si snúbenci povedia svoje „áno“. Symbolizuje uzavretie jednej kapitoly a začiatok ďalšej.

Zábavné aktivity pre ženícha:

  1. Rozdeľte skupinu na tímy a každému z nich dajte úlohu na zlepšenie domácnosti, ako napríklad zostavenie nábytku alebo oprava tečúceho kohútika. Ženích môže predviesť svoje majstrovské zručnosti a zároveň si vyskúšať povinnosti spojené s údržbou domu.
  2.  Vyskúšajte ženíchove vedomosti o jeho budúcej manželke pomocou zábavnej hry. Pripravte si otázky o histórii ich vzťahu, obľúbených veciach a spoločných plánoch do budúcnosti.
  3.  Pripravte stanovištia s bábikami a rôznymi úlohami zameranými na starostlivosť o dieťa, ako je napríklad výmena plienok, kŕmenie a upokojovanie. Ženích a jeho priatelia môžu súťažiť o to, kto zvládne úlohy najlepšie.

Záver

Rozlúčka so slobodou je poslednou oslavou slobody pred tým, ako si snúbenci povedia svoje áno. Symbolizuje uzavretie jednej kapitoly a začiatok ďalšej. Nech už ju prežijete akokoľvek, dôležité je, aby ste si ju užili!

O mne

Ahojte! Som svadobný fotograf Patrik Molčan, pochádzam z Brezna a pravidelne vám budem prinášať rady a tipy pre plánovanie vašej svadby.

Najnovšie články

Sledujte ma na Facebooku

Hľadáte svadobného fotografa?

Pre spoluprácu ma neváhajte kontaktovať. Ku každému klientovi pristupujem individuálne a určite sa spolu dohodneme na tom najvhodnejšom riešení :)
patrik molčan fotograf
Patrik Molčan