fotenie svadieb
Patrik Molčan

Patrik Molčan

Ako prebieha svadobné fotenie a na čo všetko sa pripraviť?

Svadobné fotenie patrí v rámci činnosti fotografa medzi moje srdcovky. Okrem príležitosti dokumentovať jeden z najdôležitejších momentov každého páru, mám možnosť zároveň pocítiť atmosféru tejto veľkej chvíle. Každá svadba je jedinečná a neopakovateľná. Zachytiť tento magický akt je určite výzvou každého fotografa a vyžaduje si istú dávku skúseností a praxe. Ak sa totiž svadobná fotografia nepodarí vyhotoviť v želanej podobe, už nie je možnosť zopakovať to. V tomto prípade nie je spokojný ani klient, ani fotograf. Práca fotografa je službou, ktorú si nemáte možnosť vopred vyskúšať, či ohmatať, tak ako je tomu napríklad pri výbere svadobných šiat. 

V nasledovnom článku sa vám budem pokúšať priblížiť, na čo všetko sa pripraviť a ako spolupráca so svadobným fotografom prebieha. 

Pozrite si vide z fotenia TU

Plánovanie a prvá konzultácia so svadobným fotografom

Nechajte si dostatočne dlhý čas, kým sa rozhodnete pre štýl na svadobné fotenie.

Zhromažďujte informácie. Na webe v obrázkovom vyhľadávaní si pozrite, aké svadobné fotografie sa vám najviac páčia. Ujasnite si, či sa chcete fotografovať v interiéri, alebo by sa vám páčili exteriérové fotografie na lúke plnej kvetov. 

Berú vám dych svadobné fotografie s pozadím historických kaštieľov alebo vás upúta romantika dlhej aleje stromov? Ďalšou alternatívou sú čiernobiele svadobné zábery. Vytvorte si zbierku svadobných fotiek, ktoré sa vám páčia a pár krát sa k nim vráťte. Prediskutujte váš výber aj s partnerom. Ja sa svadobného páru vždy konkrétne pýtam na ich požiadavky a spolu ich analyzujeme.

Tiež chcem vidieť ukážku fotografií, ktoré sú ich “vysnívané”. Je pre mňa dôležité pochopiť predstavy klientov a vidieť to tak trochu ich očami. Pomôže mi to čo najviac priblížiť sa ich predstavám. Chcem, aby bol výsledok čo najlepší. V svadobnej fotografii sa zameriavam na rôzne štýly a s mojimi klientmi sa snažíme nájsť ten najbližší jeho vkusu. 

Vyberajte svadobného fotografa na základe referencií

Keď ste si už vyjasnili, aký štýl svadobnej fotografie je vám a vášmu partnerovi najbližší, začnite hľadať konkrétneho fotografa. Je veľa spôsobov ako ho nájsť. Nechajte si poradiť na základe referencií známych. Hľadajte na internete svadobných fotografov vo vašom najbližšom okolí. Ak si vyberiete pár svojich favoritov, pozrite si portfolio ich produktov a prezrite webovú stránku. Pre mňa je svadobný pár a spokojnosť s výsledkom mojej práce prioritou. Snažím sa o kvalitu odvedenej práce. Myslím si, že dobrá referencia je základom úspechu každého profesionála. Darmo budete mať dobrý marketing, ak s výsledkom práce váš klient nie je spokojný. Inak tomu nie je ani pri fotení svadieb. 

Prvý kontakt so svadobným fotografom

Na začiatku pravdepodobne budete kontaktovať svojho potenciálneho svadobného fotografa telefonicky, či e-mailom.  Je dôležité, aby ste ho oslovili s väčšou časovou rezervou. Zvýšite tak šancu, že v termíne,  v ktorom sa má svadobné fotenie uskutočniť bude k dispozícií. Nenechajte si teda výber svadobného fotografa na poslednú chvíľu. Prvý kontakt je vždy dôležitý a veľmi si naň zakladám. Snažím sa na e-maily mojich klientov odpovedať promptne a dať im odpovede  na všetky ich otázky. Pri telefonickom rozhovore analyzujem ich potreby a predstavy a stručne načrtnem možnosti fotenia. 

Osobné stretnutie s fotografom na svadobné fotenie

Pred zahájením spolupráce si s klientom dohodnem osobnú konzultáciu a obhliadku miesta párového fotografovania so svadobčanmi. Prejdeme si spolu celý plán svadby a časovo si rozvrhneme fotenie do jednotlivých krokov. Nerád nechávam niečo na náhodu.  Chcem mať dopredu pripravené všetky možné scenáre. 

Práve na osobnom stretnutí neváhajte  tlmočiť všetky vaše priania a požiadavky na svadobné fotenie. Pýtajte sa, či to, čo očakávate dokáže svadobný fotograf splniť.

 Je dôležité, aby vaše predstavy korešpondovali s predstavami profesionála. Takisto je viac ako žiaduce, aby komunikácia medzi vami prebehla hladko a spontánne.Tým chcem povedať, že by ste mali byť jednoducho nastavení na rovnakú vlnu. Pokiaľ vám totiž váš fotograf na svadbu nesadne, na fotkách budete pôsobiť strnulo a neprirodzene. A to predsa nechcete. 

Realizácia svadobného fotografovania

Svadobný fotograf bude súčasťou jednej z najdôležitejších etáp vo vašom živote. Každý moment sa deje len 1x a tak som všade a zároveň neruším chod svadby. Snažím sa byť profesionálny a nevstupovať do súkromia páru a svadobčanov. Zároveň však chcem čo najdôveryhodnejšie zachytiť danú chvíľu. Kladiem veľký dôraz na detaily, emócie a momentky. Prvý svadobný bozk, navliekanie prsteňa, svadobná večera či prvý tanec ženícha a nevesty. To všetko sú kľúčové zábery, na ktorých záleží. S mojou technikou som schopný pracovať od rána do noci, nemôže sa stať že sa mi zaplní karta, alebo vybije batéria.  Takisto sa všetko paralelne ukladá na 2 karty, čiže fotografie sú v bezpečí zálohované. Nielen ľudský faktor, ale aj technika je dôležitá. 

Na záver

Pokiaľ pripravujete svadbu a ste z okolia Brezna, Banskej Bystrice, či hľadáte fotografa z Horehronia, neváhajte ma kontaktovať. Rád vám poradím v akýchkoľvek otázkach, vysvetlím vám postupy mojej práce s klientmi a ukážem moje portfolio. 

zdieľajte tento článok

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email