Svadobný fotograf: Ako vybrať toho správneho?

svadobny fotograf detail na nevestu s kyticou

Svadba je vzácnou a výnimočnou udalosťou, ktorá sa vo vašich spomienkach uchová už navždy. Okrem spomienok vám ju budú pripomínať aj svadobné fotografie, ktoré pre vás zabezpečí svadobný fotograf. Ak chcete mať istotu, že fotografie budú kvalitné, zabezpečte si skúseného a profesionálneho svadobného fotografa. To, ako si ho môžete vybrať, vám predstavíme v dnešnom článku.

Vyberte si štýl svadobných fotiek

Ešte pred výberom svadobného fotografa si ujasnite, aký štýl svadobných fotiek sa vám páči. Medzi tie najobľúbenejšie patria:

 • umelecké fotografie s rôznymi kompozíciami,
 • reportážne fotografie,
 • tradičné fotografie,
 • módne fotografie.

Svadobný fotograf a jeho hľadanie

Po tom, ako si vyberiete vhodný typ fotografií, na internete vyhľadajte svadobných fotografov vo vašom okolí. Ak sa nachádzate v Brezne a vaša svadba sa bude konať v okolí tohto mesta, do vyhľadávania v Googli zadajte „svadobný fotograf Brezno“. Následne navštívte webstránky jednotlivých svadobných fotografov.

Venujte pozornosť portfóliu a recenziám svadobného fotografa

Ak vás zaujali ukážky fotografií na webstránke niektorého z fotografov, pozrite si celé portfólio konkrétneho svadobného fotografa. Dostanete tak lepšiu predstavu o jeho technike fotenia, ako aj o jeho vkuse. Následne si urobte prehľad o tom, či má daný svadobný fotograf založené sociálne siete – ak áno, s vysokou pravdepodobnosťou na nich nájdete bohaté množstvo fotografií z jeho portfólia.

Napríklad u mňa na webe nájdete recenzie, ktoré sú priamo z Googlu. Niektorí ľudia pridali k slovnému hodnoteniu aj niekoľko svojich svadobných fotografií. Práve úprimné slová, ktoré sú podporené fotografiami, vzbudzujú v ľuďoch dôveru, s ktorou sa na mňa pri oslovení obracajú.

TIP:

Pri výbere vhodného svadobného fotografa berte do úvahy aj čas, za ktorý vám budú svadobné fotografie doručené. Zaujímajte sa aj o to, akým spôsobom vám budú doručené a v akej kvalite ich dostanete. Podstatné je aj to, či budete mať k dispozícii náhľad neupravených fotografií, alebo či budete musieť počkať až na ich finálnu, upravenú verziu.

Dohodnite si osobné stretnutie so svadobným fotografom

Ak vás oslovila práca konkrétneho svadobného fotografa, no radi by ste sa dozvedeli informácie, ktoré ste z recenzií a ani z webu nezistili – kontaktujte ho. K veľkému množstvu dôležitých informácií sa môžete dostať aj prostredníctvom mailovej komunikácie. Môžete zistiť napríklad:

 • či svadobný fotograf vystaví cenovú ponuku,
 • ako fotí,
 • akú techniku používa,
 • či fotí sám,
 • či má skúsenosti s miestom konania svadby. 

Aby ste sa s prácou daného fotografa lepšie zoznámili a zistili, či s ním budete spokojní, môžete si vyžiadať ukážku post-produkčného spracovania iných svadobných fotografií. Ak budete s výsledkami spokojní, s fotografom si dohodnite osobné stretnutie, na ktorom si prejdete svadobný program, vaše očakávania a podmienky spolupráce. Zároveň máte možnosť zistiť, o akého človeka ide a či ste si navzájom sympatickí – aj toto je mimoriadne dôležitý faktor. Majte na pamäti to, že svadobný fotograf vás bude sprevádzať celým svadobným dňom a aby ste dospeli ku skvelým výsledkom, vaša vzájomná spoločnosť by mala byť príjemná pre obe strany.

S hľadaním svadobného fotografa začnite včas

Hľadanie svadobného fotografa neodkladajte a začnite s ním hneď ako budete mať určený termín svadby. Minimalizujete tak šancu, že v danom termíne už bude vami vytipovaný fotograf rezervovaný. Ideálne je, ak urobíte rezerváciu rok pred svadbou. Ak vám to situácia nedovoľuje, tak rezerváciu urobte maximálne v predstihu 9 mesiacov. Zabezpečíte tak, že s rezerváciou fotografa nebudete mať zbytočné starosti – v opačnom prípade by sa mohlo stať, že by ste si museli vybrať svadobného fotografa, s ktorého prácou nie ste stotožnení.

Budeme si rozumieť?

Moji klienti v recenziách napísali:

 • odľahčí situáciu,
 • predčí očakávania,
 • rýchlo komunikuje,
 • má cit pre detail,
 • má kreatívne nápady.

Ak chcete mať aj vy podobné pocity na vašej svadbe, začnite prezretím môjho portfólia. Následne sa spojíme a preberieme, ako spraviť z vašej svadby nezabudnuteľný zážitok.

O mne

Ahojte! Som svadobný fotograf Patrik Molčan, pochádzam z Brezna a pravidelne vám budem prinášať rady a tipy pre plánovanie vašej svadby.

Najnovšie články

Sledujte ma na Facebooku

Hľadáte svadobného fotografa?

Pre spoluprácu ma neváhajte kontaktovať. Ku každému klientovi pristupujem individuálne a určite sa spolu dohodneme na tom najvhodnejšom riešení :)
patrik molčan fotograf
Patrik Molčan