Na čo myslieť pri výbere svadobnej torty?

svadobná torta pohľad z hora

Ak máte radi sladké, výber svadobnej torty môže byť jednou z vašich obľúbených činností celého svadobného plánovania. Táto úloha však môže byť obzvlášť náročná. Určite vám záleží na tom, aby torta nebola len krásna, ale zároveň aj chutná. 

Aby som vám pomohol a zjednodušil túto úlohu, zostavil som zoznam tipov, ktoré vám výber svadobnej torty uľahčia a vďaka ktorým bude torta spĺňať všetky vaše očakávania.

Doprajte si čas na premyslenie

Svadobné torty sú dlhoročnou tradíciou a existujú v tej či onej podobe už stovky rokov. Rovnako ako pri všetkom inom, štýly sa menia a trendy prichádzajú a odchádzajú, takže máte skutočne veľa možností, akým smerom sa uberať.

Svadobné torty môžu byť úžasným doplnkom k celkovej téme a štýlu vašej svadby. Zamyslite sa nad tým, aké farby, dekorácie a vzory budete na svadbe mať, a skúste tomu prispôsobiť aj dizajn vašej svadobnej torty. Skvelým miestom na získanie inšpirácie je napríklad Pinterest, nájdete tam mnoho inšpirácie, ktoré budú zodpovedať vášmu štýlu a predstavám.

Rozkrojená svadobná torta

Zvoľte si príchuť

Dôležitým krokom pri výbere svadobnej torty je určiť si, akú príchuť máte radi a aká by vám a vášmu partnerovi najlepšie vyhovovala. Mnoho párov sa v súčasnosti rozhoduje aj pre odvážnejšie chute, od vanilky, cez slaný karamel až po ovocné tropické príchute ako sú marakuja či mango.

Ak však nemáte vlastné preferencie, vyskúšajte napríklad tradičný vanilkový maslový krém. Je ľahký, nadýchaný a lahodný. Ďalšou dlhoročnou klasikou je čokoládový maslový krém

Ak chcete mať obyčajnú bielu tortu, skvelou voľbou môže byť ovocná plnka, pretože dokáže prebudiť chuťové bunky a výborne jednotlivé chute prepojiť.

Prispôsobte výber torty miestu a počasiu

Váš výber miesta môže ovplyvniť estetické a dizajnové detaily vašej torty. Jemný maslový krém napríklad neznesie teplo tak dobre ako pevnejší fondán, takže ak plánujete svadbu v lete pod holým nebom, buďte opatrní. Krém by sa mohol rozpustiť a ovplyvniť tak celkový dojem z torty. 
Preto dôkladne zvážte faktory, ktoré môžu vplývať na konečný výsledok, prípadne sa poraďte s odborníkom.

Choďte na ochutnávku

Nájsť dobrého pekára svadobnej torty je základ. Ak ste boli na svadbe, kde sa vám páčila a zároveň aj chutila torta mladomanželov, môžete sa napríklad páru opýtať, kto im ju piekol a osloviť daného pekára. 

Ďalšou metódou je hľadanie pekárov vo vašom okolí prostredníctvom Instagramu či Facebooku. Pozrite si profily pekárov, ktorí pripravujú štýl torty podľa vašich predstáv, a poraďte sa s nimi – opýtajte sa, či dokážu urobiť to, čo by ste si želali, pokiaľ ide o dekor, chuť, veľkosť a celkový dizajn torty.

Predtým, ako sa rozhodnete pre konkrétneho pekára a dáte mu upiecť svoju finálnu svadobnú tortu, mali by ste si dobre prezrieť jeho recenzie, predchádzajúce torty, a dohodnúť sa s ním na ochutnávke. To vám umožní presne vedieť, ako bude váš koláč chutiť.

Veľkosť torty zvoľte podľa počtu hostí

Veľkosť torty vyberte tak, aby odrážala počet hostí, ktorí sa zúčastnia vašej svadby. Požiadajte svojho pekára o odporúčanie, koľko vrstiev by mala torta mať, aby vystačila pre daný počet očakávaných hostí. 

Na jedného hosťa priemerne pripadá okolo 150 až 200 g. Ak teda máte 100 hostí, mala by mať vaša torta niečo okolo 2 kilogramov.

krájanie svadobnej torty

Zvážte náklady

Nakoniec, dôležitým krok je aj zvážiť finančnú stránku. Svadobné torty nie sú lacné. Urobte si prieskum cien a a stanovte si primeraný rozpočet, ktorý chcete minúť na svadobnú tortu.

Náklady na tortu sa odvíjajú od počtu potrebných porcií a zložitosti dizajnu. Cukrové kvety môžu napríklad citeľne zvýšiť náklady, pretože sú ručne vyrábané, časovo náročné – a teda drahšie.

Cena svadobnej torty sa v priemere pohybuje od 200€ až po 700€ pri viac poschodovej torte.

Jednoducho povedané – čím komplikovanejšia torta, tým vyššia bude jej cena.

O mne

Ahojte! Som svadobný fotograf Patrik Molčan, pochádzam z Brezna a pravidelne vám budem prinášať rady a tipy pre plánovanie vašej svadby.

Najnovšie články

Sledujte ma na Facebooku

Hľadáte svadobného fotografa?

Pre spoluprácu ma neváhajte kontaktovať. Ku každému klientovi pristupujem individuálne a určite sa spolu dohodneme na tom najvhodnejšom riešení :)
patrik molčan fotograf
Patrik Molčan