Svadbný manuál: Ako naplánovať svadbu krok za krokom

Ako naplánovať svadbu

Plánovanie svadby je zdĺhavá a finančne náročná záležitosť. Vôbec však nemusí byť stresujúca. Tento manuál vám pomôže zvládnuť ju s prehľadom, a to bez pomoci svadobnej agentúry. Pýtate sa ako naplánovať svadbu? Čítajte ďalej a nájdite odpovede na všetky vaše otázky.

Stanovte si termín a rozpočet

Od týchto dvoch čísel sa bude odvíjať každý váš ďalší krok. Stanovte si ich preto hneď na začiatku, no neunáhlite sa. Už v tejto fáze by ste mali mať aspoň približnú predstavu o tom, koľko stojí prenájom sály, svadobné šaty či občerstvenie. Nezabúdajte do rozpočtu zarátať aj veci „navyše” ako výzdobu, svadobné šaty či administratívne poplatky súvisiace s obradom. Výšku rozpočtu ovplyvní aj to, či budete mať civilný alebo cirkevný sobáš. Tip: Ak chcete poriadne ušetriť a nebojíte sa počasia, vyberte si termín mimo svadobnej sezóny (tá trvá od mája do septembra). Vedeli ste, že aj svadobné fotky v daždi či snehu môžu vyzerať úžasne?

Svadba zbojská

Spíšte si zoznam hostí

Snívate o rozprávkovej svadbe, kde pozvete aj bratranca z druhého kolena, alebo chcete len skromný obrad a oslavu v úzkom kruhu rodiny a priateľov? Teraz je ten správny čas, aby ste sa rozhodli. Už na začiatku si spíšte aj zoznam hostí. Možno máte pocit, že presne viete, koho pozvete, no stáva sa, že až pri spisovaní mien si spomeniete na ďalších desať ľudí. 

Tip: Vytvorte si vlastný súkromný plánovač svadby, kde budete mať pokope všetky potrebné kontakty, dátumy či „to-do” list. Môže byť vo forme folderu na Google drive, tabuľkách či old-schoolového zápisníka, ktorý budete mať vždy po ruke.
TIP PRE VÁS

Vyberte lokalitu

Obľúbená – a zároveň nenávidená – časť plánovania svadby. Stáva sa, že narazíte na vysnené miesto, aby ste vzápätí zistili, že vo vašom termíne už nie je voľné. Preto by ste mali začať hľadať hneď po stanovení rozpočtu a limitu hostí. Nezabudnite myslieť aj na ubytovanie hostí. Internet je v tejto fáze váš najlepší priateľ, alebo sa opýtajte známych, ktorí sú už „v chomúte”. Po úspešnom rezervovaní priestorov a naplánovaní logistiky si môžete (na chvíľu) vydýchnuť – to najťažšie máte za sebou. 

Rezervujte si fotografa, kameramana a DJ-a

Bolo by riskantné nechávať si tento bod až na poslednú chvíľu. Tých najlepších v hodine dvanástej už väčšinou nezoženiete. Dobrý svadobný fotograf vám spraví nielen krásne párové fotografie, ale zachytí aj špeciálne momenty zo svadby (ako prebieha svadobné fotenie sa dočítate TU). Kvalitný DJ je zas záruka, že vaša svadba bude mať jedinečnú atmosféru.

Tip: Prečítajte si môj článok s tipmi ako vybrať svadobného fotografa
TIP PRE VÁS
Svadba zbojská

Výber šiat, obleku a obrúčok

Jedna z najobľúbenejších fáz plánovania svadby je tu! O svadobných šatách snívajú už malé dievčatá, no realita nemusí byť taká rozprávková. Dajte si pozor najmä v prípade, že si ich chcete ušiť na mieru – je možné, že budete čakať aj niekoľko mesiacov. Dnes už ale nájdete skvelé šaty aj mnohých bazároch s oblečením. Rozhodne však nešetrite na svadobnom obleku a obrúčkach.

Pár mesiacov pred svadbou si overte, či máte platné občianske preukazy a rodný list (aj svedkovia musia mať platné občianske preukazy). V prípade cirkevného obradu nezabudnite tri mesiace pred sobášom podať na farskom úrade žiadosť na vykonanie obradu.
TIP PRE VÁS

Naplánujte hostinu a vyberte svadobnú tortu

Neoddeliteľnou súčasťou plánovania svadby je hostina a svadobná torta. Ak máte v rodine šikovnú cukrárku, nemusíte takmer nič riešiť. V opačnom prípade sa musíte spoľahnúť na odporúčania známych či recenzie na internete. Dnes už bez problémov nájdete množstvo mladých cukrárok, ktoré svoje diela zverejňujú priamo na sociálnych sieťach. Svadobná hostina sa pohybuje od 30 do 50 eur na osobu. Ak si prinesiete vlastný alkohol, môžete dosť ušetriť. Nezabudnite do rozpočtu zahrnúť polnočné občerstvenie („raut) či obľúbený „candy bar”.

Pripravte program

Svadba môže byť akokoľvek honosná, no ak sa vaši hostia nudia, ani dokonalá výzdoba vás nezachráni. Dobre premyslený svadobný program preto netreba podceniť. Vymyslený by mal byť tak, aby (v rámci možností) zabavil vašu 10-ročnú neter aj vašu babku. Vôbec sa nemusíte obmedziť len na ľudové tradície a „didžinu”. Najlepšie je, keď sa do programu zapoja aj vašu hostia. Čo takto pripraviť zábavné interaktívne hry, špeciálnu ochutnávku či tombolu s vtipnými cenami? Ak má vaša svadba konkrétnu tému, program môže byť ešte originálnejší.

O mne

Ahojte! Som svadobný fotograf Patrik Molčan, pochádzam z Brezna a pravidelne vám budem prinášať rady a tipy pre plánovanie vašej svadby.

Najnovšie články

Sledujte ma na Facebooku

Hľadáte svadobného fotografa?

Pre spoluprácu ma neváhajte kontaktovať. Ku každému klientovi pristupujem individuálne a určite sa spolu dohodneme na tom najvhodnejšom riešení :)
patrik molčan fotograf
Patrik Molčan