Svadobné topánky – podstatný prvok vašej svadby

Svadobne topanky sú mimoriadne podstatným prvkom vašej svadby.

Prvá predstava, ktorá sa vynorí v hlave každej budúcej nevesty, sú jej nádherné šaty. Rovnako, aj každý svadobný hosť precízne premýšľa, čo si oblečie, ale aj obuje. Výber šiat a doplnkov je prvoradý. Najpodceňovanejším aspektom sú práve svadobné topánky, ktoré dotvárajú celkový dojem, ale to nie je všetko. Od nich výrazne závisí aj miera vášho pohodlia. Rozoberieme si záležitosti o tom, ako si vybrať vhodné svadobné topánky a prezradíme vám aj to, aké svadobné topánky by si mali vybrať muži.

Prečítajte si aj: Dokonalý svadobný oblek – ako ho nájsť a čo hľadať

Estetika a svadobné topánky

V otázke estetiky sú dva typy názorov. Pre prvú skupinu ľudí je estetické hľadisko nepodstatné. Niektoré dámy si myslia, že svadobné topánky pod šatami ani nevidieť. Páni to majú jednoduchšie – častokrát rovno siahnu po prvých čiernych poltopánkach. Pri výbere sa zamerajú na jednoduchosť. Pre druhú skupinu je charakteristické potrpieť si na detailoch alebo na značke, a to aj z dôvodu, že svadobný fotograf zachytí každý detail, ktorým sú aj svadobné topánky.

Uvedomte si vaše preferencie. Inšpirujte sa na rôznymi zdrojmi, napríklad fotografiami na internete alebo v módnych časopisoch. Ak máte blízko ku kresleniu, pokojne si načrtnite vašu predstavu. Určite sa zastavte v kamenných obchodoch, no obzrite si aj ponuku v online obchodoch. Ak máte špecifické požiadavky, požiadajte o pomoc módneho poradcu alebo iného odborníka.

Jednoduché svadobné topánky

Určite si najskôr vyberte šaty a poriadne si ich prehliadnite. Sú minimalistické alebo maximalistické? Ste ten typ človeka, ktorý dbá na tradičný vzhľad? Alebo by vaše svadobné topánky mali byť jedinečné a extravagantné? Odpovedzte si na tieto otázky. Ujasnite si váš cieľ. Nadchla vás viac jednoduchosť ako extravagancia? Ak je to tak, asi sa budete chcieť vyhnúť nevhodným  dekoráciám, akými sú napríklad veľké ozdoby alebo výrazné motívy.

V prípade výberu dámskych svadobný topánok si opätok najskôr vyskúšajte v priemernej hrúbke a šírke. Ak nenosíte vysoké topánky, nenúťte sa do nich. Nájdete aj mnohé vkusné varianty bez opätku. Bude prospešné naštudovať si dress code konkrétnej svadby, sú to pravidlá obliekania sa pre formálne udalosti.

Minimalistické svadobné topánky sú voľbou na istotu pre každú nevestu, ktorá preferuje jednoduchosť a pohodlie.

Extravagantné svadobné topánky

Výber v 21. storočí je veľmi široký a určite budete mať čo robiť. Niektorí ľudia chcú dbať na každý detail. Možno ste ochotná/ý si priplatiť za značku, kvalitu alebo dizajn. Chcete jedinečnosť. Možno túžite po dizajnérskom páre topánok, ktoré budete nosiť aj na iné spoločenské udalosti a doplníte tak svoju zbierku.

Extravaganciu dosiahnete aj za rozumnú cenu. Preskúmajte najprv ponuku módnych značiek. Inšpirujte sa súčasnými trendmi. Ak obdivujete autentickú dobovú módu, preskúmajte trendy z konkrétnych rokov. Určite nájdete dostupné záznamy zo svadobných módnych prehliadok. Trendy sa menia od sezóny k sezóne. To isté platí aj pre svadobné topánky.

Následne si ujasnite cenovú kategóriu, vyberanie bude jednoduchšie a rýchlejšie. Fantázii sa medze nekladú, a to platí aj pre svadobné topánky. Zaujímavé sú kamienkové nášivky, flitre alebo kvety. Populárne sú najmä perly a kovové aplikácie, ako aj pracky. Zaujímavé je aj špeciálne zaväzovanie, napríklad stuhou.

Možno vás zaujme aj špeciálna potlač. Čipka nemusí byť iba na šatách. Nevylučujte ani to, že vás oslovia aj iné typy topánok, napríklad svadobné čižmičky. Budú pekne dotvárať folklórny alebo exotický vzhľad. Pohrať sa dokážete aj s hrúbkou či výškou opätku.

Pánske svadobné topánky

Páni väčšinou volia poltopánky v neutrálnych farbách. Nič nepokazíte so zladením topánok s farbou obleku, prípadne so zladením s farbou doplnkov. Svadobné topánky vyberajte precízne, prípadne si ich nechajte vyrobiť na mieru. Dôležitá je predovšetkým pohodlnosť. Mužom nekomplikujú život opätky, ale nevhodná veľkosť topánok. Dajte prednosť odolným materiálom a topánky tak vynosíte aj na iné spoločenské udalosti.

Pánske svadobné topánky by mali byť predovšetkým pohodlné a zároveň by mali elegantne dopĺňať zbytok outfitu.

Praktickosť a svadobné topánky

Ak ste si už vytvorili vizuálnu predstavu, prichádza varovanie. Určite vás musí zaujímať výška opätku, správna veľkosť a kvalita materiálu. Fyzická aktivita vás neminie, to zahŕňa aj náročné úkony (napríklad tanec, dlhé státie). Niektoré svadobné topánky sú nádherné, no nepohodlné. Je pravda, že pre krásu sa trpí. Nie je to ale pravidlo. Svoj veľký deň si určite nechcete pokaziť bolesťou alebo zranením. To isté platí pre všetkých hostí, nielen pre dámy na opätkoch.

Nové svadobné topánky sa snažte roztiahnuť a trénujte v nich chôdzu. Ak snaha nepostačí, zvoľte si radšej pohodlnejšiu alternatívu. Ak aj napriek tomu trváte na svojom výbere, uľahčite si to. Kúpte si napríklad gélové vložky. Zaobstarajte si sprej alebo krém na znecitlivenie nôh. Je potrebné podotknúť, že je to na vlastné riziko. Vedome a opatrne sa snažte o ich roztiahnutie. Určite ich nezabudnite pred nosením v deň svadby pripraviť – použite ochranné spreje a laky. Investícia vo forme peňazí a správnej starostlivosti sa vám vráti.

Svadobné topánkysi vyberajte aj podľa ročného obdobia. Počasie je nevyspytateľné. Zmena príde z hodiny na hodinu. Je to relevantné vtedy, ak sa svadba a oslava odohrá v exteriéri. To ovplyvní napríklad voľbu otvorenej alebo zatvorenej špičky. Svadbu v náročnom teréne (pláž, záhrada, poškodené dlažobné kocky) lepšie prežijete s menším či hrubším opätkom, prípadne bez neho. Pozornosť venujte aj podrážke.

Náhradné svadobné topánky

Každý účastník významnej udalosti, akou je svadba, by mal mať B. Ten zahŕňa napríklad náhradné svadobné topánky. Nehody sa dejú a nikdy neviete, kedy sa budete musieť prezuť. Túto alternatívu ocenia prevažne dámy. Je na vás, či si zvolíte biele tenisky alebo svadobné topánky na nižšom opätku. Ak nevládzete chodiť na vysokých opätkoch alebo cítite nejakú bolesť, je to prvá pomoc.

Záver

Výber topánok na svadbu je možno podceňovaný, no veľmi podstatný krok. Vaše svadobné topánky ovplyvňujú najmä vašu mieru pohodlia. Významne tak ovplyvňujú to, ako si užijete váš jedinečný deň. Pri výbere topánok na svadbu sa nezabudnite inšpirovať tipmi z dnešného článku.

O mne

Ahojte! Som svadobný fotograf Patrik Molčan, pochádzam z Brezna a pravidelne vám budem prinášať rady a tipy pre plánovanie vašej svadby.

Najnovšie články

Sledujte ma na Facebooku

Hľadáte svadobného fotografa?

Pre spoluprácu ma neváhajte kontaktovať. Ku každému klientovi pristupujem individuálne a určite sa spolu dohodneme na tom najvhodnejšom riešení :)
patrik molčan fotograf
Patrik Molčan