Ako vybrať šaty pre svadobnú mamu? [Praktický návod]

Svadobná mama je významnou súčasťou svadby a preto je dôležité, aby sa počas nej cítila komforte a atraktívne – práve to dokážu zabezpečiť šaty pre svadobnú mamu.

Svadba je významnou udalosťou nielen pre mladomanželov, ale nemenej podstatná je aj pre ich rodičov, ktorí svoje dieťa sprevádzajú od prvého dňa. Najmä mama je súčasťou niekoľkomesačných svadobných príprav až po finálny svadobný deň. Keďže svadobná mama je významnou súčasťou svadby, je dôležité, aby sa počas nej cítila komforte a atraktívne – práve to dokážu zabezpečiť šaty pre svadobnú mamu. V dnešnom článku vám predstavíme niekoľko tipov, ako by ste mali pri výbere takýchto šiat postupovať.

Prečítajte si aj: Ako si vybrať účes na svadbu krok za krokom

Tipy na výber ideálnych šiat pre svadobnú mamu

Pre výber vhodných šiat pre svadobnú mamu je vhodné začať ich hľadaním na internete, kde nájdete prvotnú inšpiráciu. Začnite hľadaním na základe konkrétneho kľúčového slova „šaty pre svadobnú mamu“ a nechajte sa inšpirovať výsledkami. Alternatívou je hľadať aj nasledovné kľúčové slová, ktoré sú synonymom šiat pre svadobnú: spoločenské šaty, elegantné šaty, alebo použite prívlastky šiat podľa vašej predstavy – midi šaty alebo šaty s krajkou.

Ak by ste mali rada istotu, že šaty vám „padnú ako uliate“, navštívte kamenné obchody so spoločenskými šatami, kde nájdete široký sortiment. Výhodou návštevy kamenného obchodu je aj tá, že máte k dispozícii predajkyňu, ktorá vám poradí a odporučí módne kúsky, ktoré sú ideálne pre váš typ postavy.

Svadobné šaty pre nevestu, ako aj šaty pre svadobnú mamu, by sa mali skúšať v dostatočnom časovom predstihu. Nenechávajte si to na poslednú chvíľu. Ak sa tak už z nejakého dôvodu stalo, stále môžete nájsť vhodné riešenie, ktorým je napríklad požičanie šiat v požičovni so spoločenskými odevmi.

Svadobná mama je významnou súčasťou svadby, preto je dôležité, aby sa počas nej cítila komforte a atraktívne – práve to dokážu zabezpečiť šaty pre svadobnú mamu.

Druhy šiat pre svadobnú mamu

Na trhu je k dispozícii nespočetné množstvo druhov spoločenských šiat, ktoré môžu predstavovať ideálnu voľbu ako šaty pre svadobnú mamu. V prvom rade je potrebné brať do úvahy fakt, že elastické materiály sú mimoriadne praktické a komfortné, preto sa vyhnite príliš pevným a nepružným materiálom.

Každá dáma by sa mala v šatách cítiť komfortne a sama sebou. V prípade, že by ste si zvolili priliehavé a neelastické šaty, mohli by deformovať vašu postavu a spôsobovať pocit nekomfortu. Či už si šaty pre svadobnú mamu vyberáte online alebo v kamennej predajni, zamerajte sa na to, z akých materiálov sú vyrobené. Podstatnou zložkou je elastan, ktorý je najčastejšie používaným materiálom pre zabezpečenie elasticity odevov.

Ďalšou alternatívou sú saténové šaty, ktoré sú synonymom pohodlia. Satén je materiál, ktorý je na dotyk mimoriadne podobný hodvábu. Na pokožke pôsobí veľmi príjemne a zabezpečí tak komfort počas celého dňa. Pri výbere saténových šiat buďte opatrná v prípade voľby ich veľkosti. Ak váhate medzi priliehavou a mierne voľnejšou alternatívou, siahnite po tej voľnejšej. Dôvod je ten, že satén je len mierne elastický, preto nikdy nesiahnite po príliš tesných, priliehavých saténových šatách.

Riaseneé šaty pre svadobnú mamu sú voľbou na istotu, ktorú ocení každá dáma.

Originálnym druhom šiat sú riasené šaty, ktoré sú obľúbenou voľbou pre svadobné mamy. Dokážu zakryť problémové partie, zvýrazniť želané prednosti, ale aj upútať pozornosť zaujímavým riaseným detailom. Pôsobia veľmi žensky, elegantnenadčasovo, a to v každom veku. Môžete si byť istá, že ako v priebehu svadobného dňa, tak aj na svadobných fotografiách v takýchto šatách zažiarite.

Zavinovacie šaty sú alternatívou riasených šiat. Pre svadobnú mamu spájajú všetky dobré vlastnosti do jedného – takéto šaty sú jednoducho voľbou na istotu. Prispôsobia sa akejkoľvek postave, a to vďaka zavinovacím prvkom. Sú obľúbenú voľbou na rôzne spoločenské udalosti, o čom značia aj najnovšie módne trendy. Ako svadobná mama v týchto šatách s určitosťou zažiarite a vyniknete.

Ak by sme mali uviesť strih šiat, ktorý lichotí väčšine postáv, sú ním šaty strihu A. Ide o strih, ktorý je v páse zúžený, častokrát pomocou ozdobnej stuhy. Spodná časť šiat je následne voľného strihu, vďaka čomu je elegantne tvarovaná silueta každej dámy – či už máte športovú postavu alebo postavu v tvare hrušky, so šatami v strihu A neurobíte krok vedľa.

Šaty pre svadobnú mamu by mali byť elegantné a zároveň dostatočne komfortné.

Pri výbere vhodných šiat budete premýšľať aj nad ich vhodnou dĺžkou. Najlepším spôsobom je vyberať si podľa vášho pocitu, ale aj na základe vašej výšky. Pre vysoké typy postáv sú vhodné dlhé, takzvané maxi šaty. Práve na vysokej postave vyniknú najlepšie, no lichotivo pôsobia aj na dámach nižšieho vzrastu. Ak ste však skôr nízkej postavy, vhodnejšou voľbou pre vás budú midi šaty.

Obľúbeným a mimoriadne elegantným outfitom je kostým pozostávajúci zo sukne, topu a saka. Takýto svadobný kostým je ideálny najmä do chladnejšieho počasia. Ak ste svadobná mama a budete súčasťou svadby v zime, sako môžete nahradiť aj predĺženým kabátikom, ktorý sa postará o váš komfort. 

Šaty pre svadobnú mamu – čo by ste o nich mali vedieť?

Dôležitý je nielen výber vhodného strihu šiat pre svadobnú mamu, ale do úvahy treba brať aj niekoľko ďalších faktorov, ktoré vám predstavíme nižšie:

  • Poraďte sa hlavne s nevestou a zistite aké má predstavy. Môže mať predstavu o tematickej svadbe, ktorá sa bude organizovať v prírodnom alebo inom, špecifickom prostredí. V takom prípade budete musieť hľadať niečo nezvyčajnejšie než ste predpokladali.

  • Vyhnite sa nadmieru výrazným a extravagantným motívom, akými sú veľké geometrické motívy alebo zvieracia potlač. Pre všetkých hostí navyše platí pravidlo –  nezatieniť nevestu.

  • Nevhodné sú aj úzke alebo vyzývavé šaty s hlbokým výstrihom alebo prikrátkym strihom. Elegantná dáma sa viac zahalí ako odhalí. Podľa etikety by mali ideálne šaty pre svadobnú mamu siahať minimálne pod kolená.

  • Šaty pre svadobnú mamu by nemali byť vo farbe šiat družičiek. Nevhodné sú aj biele, krikľavéčierne farby. Príliš výrazné sú aj červené šaty – zvoľte si radšej koralovú. Vhodné sú napríklad aj odtiene modrej (mentolová, svetlomodrá, výrazná námornícka modrá) a všetky pastelové farby.

Záver

Či už si budete vyberať potenciálny kúsok z vášho aktuálneho šatníka, alebo si plánujete kupovať nové šaty, inšpirujte sa týmto článkom, módnymi magazínmi a nechajte si poradiť od profesionálov. Majte na pamäti to, že ako sa vo vašich šatách pre svadobnú mamu cítite, je pre váš pôžitok zo svadobného dňa mimoriadne dôležité. Správne zvolené šaty by mali byť hlavne pohodlné a mali by vyzdvihnúť váš prirodzený šarm. Pri výbere šiat pre svadobnú mamu sa nezabudnite inšpirovať našimi tipmi.

O mne

Ahojte! Som svadobný fotograf Patrik Molčan, pochádzam z Brezna a pravidelne vám budem prinášať rady a tipy pre plánovanie vašej svadby.

Najnovšie články

Sledujte ma na Facebooku

Hľadáte svadobného fotografa?

Pre spoluprácu ma neváhajte kontaktovať. Ku každému klientovi pristupujem individuálne a určite sa spolu dohodneme na tom najvhodnejšom riešení :)
patrik molčan fotograf
Patrik Molčan