Darček na svadbu: praktické tipy na najlepšie darčeky

Originálny darček na svadbu, ktorý mladomanželov zaručene poteší.

Výber darčeka na svadbu je viac než len formalita. Je to spôsob, ako môžete mladomanželom zablahoželať, prejaviť im náklonnosť a vďaku za pozvanie na oslavu ich veľkého dňa. Či už ide o svadbu vášho blízkeho priateľa, člena rodiny alebo kolegu, tajomstvo výberu správneho svadobného darčeku spočíva v týchto faktoroch: dômyselnosť, praktickosť a štipka kreativity. Tento článok vám pomôže zorientovať sa v dostupných možnostiach, vďaka čomu budete môcť vybrať ten najlepší darček na svadbu.

Darček na svadbu a jeho história

Tradícia svadobných darov sa vyvíjala po stáročia a odrážala kultúrne, ekonomické a spoločenské zmeny v spoločnosti. Už v starovekej Mezopotámii a Egypte sa objavili prvé formy darčekov na svadbu. V tej dobe mali väčšinou finančnú podobu. Neskôr sa typy svadobných darov rozšírili – do módy prišli extravagantnejšie dary vrátane šperkov, umeleckých diel a predmetov do domácnosti.

Zastaralé vs. moderné svadobné darčeky

Trendy vo svete darčekov na svadbu sa neustále menia, preto je vhodné zvážiť, čo je aktuálne v móde. Kedysi sa za vhodné darčeky na svadbu považovali napríklad: kuchynský riad, praktické predmety do nového domova mladomanželov, mikrovlnné rúry alebo práčky. Doba sa však zmenila a v súčasnosti sú v móde najmä darčeky na svadbu v podobe: peňazí, kytice, telegramov alebo poukazov na wellness pobyty a zážitky.

Peniaze sú darček na svadbu, ktorý zaručene poteší a je jednoducho "voľbou na istotu".

Pri výbere darčeka na svadbu zohľadnite preferencie páru!

Prvým krokom pri výbere ideálneho darčeku na svadbu (ak nechcete darovať peniaze), je pochopiť preferencie mladomanželského páru. Venujte pozornosť ich osobnostiam, životnému štýlu, záľubám a vkusu. Sú to nadšenci dobrodružstva, milovníci rekreačných pobytov alebo gurmáni? Uprednostňujú moderné alebo tradičné predmety? Na všetky tieto otázky si zodpovedzte skôr ako začnete vyberať svadobný darček.

Koľko peňazí investovať do darčeka na svadbu?

Táto otázka je pomerne komplexná a závisí od viacerých faktorov. Vezmite do úvahy, aký je váš vzťah s nevestou a ženíchom. Čím bližšia je vám daná osoba alebo pár, tým väčšiu sumu by ste mali investovať. Je však dôležité zvážiť aj váš rozpočet, ak si nemôžete dovoliť darček na svadbu vo vyššej cenovej kategórii, stavte na kreativitu a originalitu. Aj lacný svadobný dar môže potešiť.

Vo všeobecnosti by darček mal stáť aspoň toľko, koľko stála vaša účasť na svadbe. Ak počítame náklady na catering na hostine, odporúča sa, aby váš svadobný dar začínal aspoň na 50 eurách.

Peniaze ako darček na svadbu

Pravdepodobne najčastejším svadobným darom sa v posledných rokoch stali peniaze a je na to pádny dôvod. Nemusíte tak premýšľať nad preferenciami páru, vymýšľanie darčeku vám nezaberie veľa času a energie a je isté, že neurobíte krok vedľa. Takýto darček je dobrou voľbou najmä vtedy, ak viete, že novomanželia majú do budúcnosti nejaké finančné ciele, ako je stavba domu, kúpa bytu, absolvovanie exotickej dovolenky na medové týždne a podobne. Ak sa vám darček v podobe peňazí v obálke javí ako nekreatívny, môžete zaujať kreatívnou formou jeho spracovania. Existujú rôzne spôsoby, ako peniaze zabaliť zaujímavým spôsobom, napríklad zložením origami a vložením peňazí dovnútra, alebo ich zakomponovaním do kytice alebo pokladničky.

Peniaze v originálnom a kreatívnom prevedení, sú skvelý darček na svadbu, ktorý zaručene poteší a je jednoducho "voľbou na istotu".

Zážitkové darčeky pre novomanželov

Zážitkovým darčekom na svadbu novomanželov rozhodne potešíte, no predtým, než ho zakúpite, je vhodné zvážiť ich preferencie. Nižšie nájdete niekoľko tipov na obľúbené zážitkové svadobné darčeky:

  • Poukážka do wellness centra alebo kúpeľov: Týmto darčekom na svadbu rozhodne nič nepokazíte. Aj ak je pár skôr dobrodružný – kto by odolal relaxácii po náročných svadobných prípravách?
  • Víkendový pobyt v lone prírody alebo pri mori: Sen každého páru, ktorý má rád objavovanie nových miest a odpočinok v príjemnom prostredí.
  • Poukaz na dobrodružnú aktivitu: Existuje veľa možností, z ktorých najobľúbenejšie sú let balónom, paragliding, alebo tandemový zoskok padákom.
  • Kurzy spoločenských tancov: Pár sa naučí alebo zdokonalí v tanci, vďaka čomu bude môcť sebavedome tancovať na nadchádzajúcich spoločenských udalostiach.
  • Poukaz na párovú thajskú masáž: Doprajte mladomanželom zaslúžený relax vo dvojici. Takémuto darčeku za zaručene potešia.
  • Poukaz na ochutnávku vína: Pre milovníkov kvalitného vína je takýto poukaz priam ideálnym a originálnym darčekom na svadbu.

Originálny a jedinečný darček na svadbu v podobe fotoknihy.

Originálny darček na svadbu

Originálny darček nemusí byť drahý ani luxusný – dôležité je, aby bol darovaný od srdca.

Predstavíme vám niekoľko originálnych darčekov na svadbu:

  • Vybavenie do záhrady: Ak viete, že novomanželia ešte nevlastnia vybavenie na úpravy extriéru okolo domu, originálnym svadobným darčekom môže byť vybavenie do záhrady. Tento darček môžete doplniť o sadenice stromov. Ak si ich pár zasadí, môžu si pravidelne pripomínať svoj veľký deň.
  • Originálna kytica: V súčasnosti sa do popredia dostávajú tzv. chutné kytice, vyrobené zo sladkostí alebo iných pochutín. Jednou z možností je aj ozdobenie klasickej kytice bankovkami.
  • Fotografie: Ak máte s mladomanželským párom mnoho spoločných spomienok, ktoré sú zachytené na fotografiách, môžete vyrobiť fotoalbum s vtipnými popismi.  Ide nielen o originálny, ale aj o vtipný darček pre novomanželov, ktorý ich zaručene poteší.
  • Darček môžete objednať aj s cieľom jeho využitia priamo na svadbe. Skvelým a moderným nápadom je obľúbený svadobný telefón, v ktorom si mladomanželia môžu uchovať jedinečné a vtipné odkazy od svadobných hostí.

Záver

Výber správneho darčeku na svadbu nemusí byť náročný, ak viete, ako pri jeho výbere postupovať. Je potrebné zohľadniť množstvo faktorov, ako je váš rozpočet alebo preferencie mladomanželského páru. To, či zvolíte peňažný, zážitkový alebo kreatívny darček, závisí od toho, ako dobre pár poznáte. Pri výbere darčeku na svadbu sa nezabudnite riadiť našimi tipmi.

O mne

Ahojte! Som svadobný fotograf Patrik Molčan, pochádzam z Brezna a pravidelne vám budem prinášať rady a tipy pre plánovanie vašej svadby.

Najnovšie články

Sledujte ma na Facebooku

Hľadáte svadobného fotografa?

Pre spoluprácu ma neváhajte kontaktovať. Ku každému klientovi pristupujem individuálne a určite sa spolu dohodneme na tom najvhodnejšom riešení :)
patrik molčan fotograf
Patrik Molčan