Svadobná kytica – od symboliky až po jej výber

Svadobná kytica je podstatnou súčasťou každej svadby – je to neodmysliteľná svadobná tradícia a jeden zo symbolov nevesty.

Svadobná kytica je viac než len estetický doplnok pre nevestu – je to neoddeliteľná svadobná tradícia a zároveň významný symbol nevesty. Ak by sme mali vybrať najdôležitejšie doplnky pre nevestu, jedným z nich je práve svadobná kytica. V tomto zväzku kvetov sa odráža osobnosť nevesty, téma svadby a často nesie hlboký osobný význam. V dnešnom článku sa pozrieme na históriu, výber svadobnej kytice, symboliku kvetov, trendy medzi svadobnými kyticami a základnú starostlivosť o svadobnú kyticu, aby bol váš výnimočný deň ešte nezabudnuteľnejší.

História svadobných kytíc

Tradícia nevesty držať pred oltárom svadobnú kyticu pochádza zo starovekého Grécka, kde nevesty nosili kytice z cesnaku, kôpru a rôznych bylín na odohnanie zlých duchov a podporu plodnosti. Až počas Viktoriánskej éry sa začali používať ruže a iné kvety. Vznikol jazyk kvetov (floriografia), v ktorom každá kvetina vyjadrovala určité posolstvo. Kytice začali vyjadrovať emócie a pocity prostredníctvom starostlivo vybraných kvetov.

Dnes sú svadobné kytice zmesou tradície a modernej estetiky, pričom často ukrývajú symboliku alebo pôsobia ako moderný dizajnový prvok.

Svadobná kytica je viac než len krásny doplnok pre nevestu. Je to tradícia, symbol nevesty a zároveň prvá vec, ktorú všetci vidia, keď nevesta vstupuje do sály a kráča ku oltáru.

Výber vhodných kvetov do svadobnej kytice

Výber správnych kvetov do kytice je dôležitou súčasťou plánovania svadby. Predstavíme vám hlavné kritériá výberu kvetov pre svadobnú kyticu:

 1. Štýl nevesty a osobnosť nevesty: Svadobná kytica by mala byť do veľkej miery zrkadlom nevesty, aby odrážala jej osobný štýl, ako aj jej osobnosť. Či už je váš štýl klasický, moderný, elegantný alebo vintage, vyberte si kvety, ktoré odrážajú vašu osobnosť a hlavne tie, ktoré sa páčia práve vám.

 2. Téma a prostredie svadby: Uistite sa, že vaša kytica je v súlade s témou svadby, farebnou paletou a kvetinovou výzdobou. Mala by dopĺňať vaše svadobné šaty a celkovú tému svadby. Súlad všetkých týchto aspektov zabezpečí celistvosť estetikej stránky vašej svadby.

 3. Sezónnosť: Toto je kritérium, ktoré si mnohé nevesty pravdepodobne neuvedomujú. Je však dôležité vyberať kvety podľa ročného obdobia. Sú čerstvejšie, živšie a často aj cenovo dostupnejšie.

 4. Rozpočet: Aj keď na svadbu môžete mať vyhradený vyšší rozpočet, je vhodné zvážiť, do čoho sa skutočne oplatí investovať. Pri výbere svadobnej kytice je vhodné brať do úvahy, že niektoré kvety sú drahšie ako iné, najmä ak nie sú v sezóne.

 5. Zmiešané aranžmány: K cenovo dostupnejšej kytici vám môžu pomôcť aj zmiešané aranžmány. Kombinujte drahé prémiové kvety s cenovo dostupnejšími kvetmi a príslušenstvom kytíc, aby ste vytvorili svadobnú kyticu snov v rámci svojho rozpočtu.

 6. Symbolika: Pri výbere kvetov do svadobnej kytice by ste sa mali zamerať aj na ich význam. Každá kvetina má svoj jedinečný význam a kombináciou správnych kvetov dodáte svojej kytici osobný význam.

Svadobná kytica je viac než len krásny doplnok pre nevestu. Je to tradícia, symbol nevesty a zároveň prvá vec, ktorú všetci vidia, keď nevesta vstupuje do sály a kráča ku oltáru.

Symbolika kvetov v kytici

 • Ruže – pre mnohých najobľúbenejšia kvetina, ktorá symbolizuje lásku, vášeň a krásu. Ak si vyberiete červené ruže, znamená to romantickú lásku a túžbu, ak biele ruže, znamená to čistotu, nevinnosť a nový začiatok. Ružové ruže symbolizujú pôvab, obdiv a radosť a žlté ruže priateľstvo a šťastie.
 • Pivonky – symbolizujú romantiku, prosperitu a šťastné manželstvo. Väčšinou sú v odtieňoch ružovej, červenej, bielej a žltej farby.
 • Ľalie – sú symbolom čistoty, oddanosti a znovuzrodenia. Ak si vyberiete bielu, znamená to čistotu a cnosť, ružová symbolizuje prosperitu a hojnosť a oranžová vášeň a dôveru.
 • Tulipány – tento symbol Holandska predstavuje lásku, pôvab a eleganciu. Ak si vyberiete červené tulipány, znamená to skutočnú lásku a vášeň, žlté tulipány predstavujú veselosť a nádej a fialové radosť, šťastie, lásku a noblesu.
 • Orchidey – tieto náročné kvety predstavujú krásu, silu a luxus. Môžete si ich zaobstarať v rôznych farbách, z ktorých každá znázorňuje rôzne aspekty lásky a elegancie.
 • Sedmokrásky – stvárňujú nevinnosť, čistotu a vernú lásku. Sú zvyčajne biele so žltým stredom, no dostupné sú aj v iných farebných variantoch.
 • Hortenzie – sú známe ako symbol vďačnosti, úcty a srdečnosti. Väčšinou sú k dispozícii modré, ružové, biele a fialové.

Ak by sme mali vybrať najdôležitejší doplnok nevesty, je to práve svadobná kytica. V tomto zväzku kvetov sa odráža osobnosť nevesty, téma svadby a často nesie hlboký osobný význam.

Svadobné kytice a aktuálne trendy

Spoznajte obľúbené typy svadobných kytíc a nechajte sa inšpirovať aktuálnymi trendmi.

Ekologická voľba svadobnej kytice

Nevesty sa čoraz častejšie rozhodujú pre udržateľné kytice, ktoré používajú sezónne kvety z miestnych zdrojov, aby sa minimalizoval negatívny vplyv na životné prostredie. Používajú tiež kvetinové aranžmány a dekorácie z biologicky rozložiteľných alebo recyklovaných materiálov.

Poľná kytica – boho štýl

Kytice z poľných kvetov pôsobia uvoľnene a bohémsky, a to vďaka svojmu neštruktúrovanému, prirodzenému vzhľadu. Tieto aranžmány zvyčajne obsahujú rôzne kvety a listy, ktoré vytvárajú bohatú kombináciu farieb a textúr, ktorá pôsobí čarovne nielen naživo, ale aj na svadobných fotografiách. Poľné kytice sú zároveň mimoriadne cenovo dostupné.

Jednofarebná svadobná kytica

Sofistikovaná jednoduchosť je v súčasnosti veľmi trendy. Kytica vždy obsahuje kvety v rôznych odtieňoch jednej farby, ktoré poskytujú elegantný a ucelený vzhľad. Tento trend je zároveň vhodný pre akúkoľvek svadobnú tému – od minimalistických svadieb až po honosné oslavy.

Sušená kytica na svadbu

Kytice zo sušených kvetov sú tiež veľmi praktické, pretože sa o ne netreba vôbec starať.  Ponúkajú vintage, rustikálny nádych, ktorý je ideálny pre bohémske a vidiecke svadby. Treba dodať, že na rozdiel od čerstvých kvetov sa tieto kytice môžu jednoducho uchovávať ako spomienka na celé roky.

Ak by sme mali vybrať najdôležitejší doplnok nevesty, je to práve svadobná kytica. V tomto zväzku kvetov sa odráža osobnosť nevesty, téma svadby a často nesie hlboký osobný význam.

Základná starostlivosť o svadobnú kyticu

Ak chcete, aby vaša kytica vyzerala sviežo po celý deň a celú noc, mali by ste dodržiavať tieto pravidlá:

 • Zastrihnite jej končeky
 • Vyhýbajte sa extrémnym teplotám a umiestneniu na slnku
 • Opatrne s ňou manipulujte a prenášajte ju len minimálne


Záver

Svadobná kytica je podstatnou súčasťou každej svadby – je to neodmysliteľná svadobná tradícia a jeden zo symbolov nevesty. Či už dávate prednosť tradičnému aranžmánu alebo modernému dizajnu, vaša kytica by mala odrážať váš preferovaný štýl a zároveň by pre vás mala predstavovať určitú symboliku. S detailným plánovaním a dávkou kreativity bude vaša kytica žiariť na každej svadobnej fotografii!

O mne

Ahojte! Som svadobný fotograf Patrik Molčan, pochádzam z Brezna a pravidelne vám budem prinášať rady a tipy pre plánovanie vašej svadby.

Najnovšie články

Sledujte ma na Facebooku

Hľadáte svadobného fotografa?

Pre spoluprácu ma neváhajte kontaktovať. Ku každému klientovi pristupujem individuálne a určite sa spolu dohodneme na tom najvhodnejšom riešení :)
patrik molčan fotograf
Patrik Molčan