Svadobná torta: Na čo by ste mali myslieť pri jej výbere?

svadobná torta pohľad z hora

Ak obľubujete sladké dezerty, výber svadobnej torty bude jednou z vašich najobľúbenejších aktivít počas svadobného plánovania. Táto úloha však môže byť náročnejšia než sa na prvý pohľad zdá. Dôležité je, aby bola svadobná torta nielen krásna na pohľad, ale aj chutná a kvalitná. V dnešnom článku vás prevedieme procesom výberu vhodnej svadobnej torty, ktorej sa potešia všetci svadobčania.

Na výber svadobnej torty si doprajte dostatok času

Svadobná torta predstavuje tradíciu na svadbách v rôznych kútoch sveta už stovky rokov. V súčasnosti je k dispozícii nespočetné množstvo štýlov, príchutímožností jej prispôsobenia.

Pred jej samotným výberom si zvoľte tematiku a štýl vašej svadby. Zamyslite sa nad tým, aké farby a dekorácie budú súčasťou svadobnej výzdoby. Keď už viete, aký štýl svadby si zvolíte, môžete prejsť k výberu svadobnej torty. Jej výzor prispôsobte dekoráciám a farebným kombináciám vašej svadby. Ak hľadáte inšpiráciu, skvelým pomocníkom pre vás môže byť Pinterest, kde nájdete množstvo kreatívnych nápadov.

Rozkrojená svadobná torta

Svadobná torta a výber príchute

Podstatným krokom pri výbere svadobnej torty je voľba príchute, ktorá bude vyhovovať vám, vášmu partnerovi a aj vašim svadobným hosťom. V súčasnosti sa mnohé páry rozhodujú pre menej typické príchute, akými sú napríklad slaný karamel, alebo tropické príchute v podobe manga či marakuja.

Ak však obľubujete tradičné príchute, ktoré sú častokrát považované za „voľbu na istotu“, siahnite po vanilkovom alebo čokoládovom maslovom kréme. Ide o základné príchute, ktoré má k dispozícii skutočne každá cukrárka.

Pokiaľ by ste mali radi obyčajnú bielu svadobnú tortu, zvoľte si ovocnú plnku, ktorá prebudí chuťové zmysly a lahodne prepojí jednotlivé chute. Môžete si byť istí, že klasické príchute budú vyhovovať najväčšiemu množstvu hostí.

Prispôsobte výber svadobnej torty miestu a počasiu

Výber miesta na svadbu môže významne ovplyvniť dizajnové detaily vašej svadobnej torty, ako aj jej zloženie. Ak plánujete svadbu pod holým nebom počas leta, s výberom svadobnej torty buďte mimoriadne opatrní. Dôvod je ten, že napríklad jemný maslový krém neznesie vysoké teploty, čo by sa odrazilo na výzore svadobnej torty, ktorá bude zaznamenaná aj na svadobných fotografiách. Ak by ste si priali tortu s takýmto krémom, zvoľte si ju len v prípade, že sa svadba bude konať v interiéri alebo počas chladnejších mesiacov.

Na svadbu v lete pod holým nebom vám odporúčame najmä svadobnú tortu s fondánom, ktorý je mimoriadne odolný a vysoké teploty tak nebudú mať negatívny vplyv na výzor torty. O výbere vhodnej svadobnej torty sa môžete poradiť s odborníkom, napríklad s vami zvolenou cukrárkou

Absolvujte ochutnávku rôznych príchutí

Základom je nájsť spoľahlivú cukrárku, ktorá pečie svadobné torty a má dostatok skúseností. Ak ste sa zúčastnili svadby, na ktorej vám chutila svadobná torta a zároveň sa vám páčila, poproste pár o kontakt na osobu, ktorá tortu piekla.

Efektívnym riešením je aj hľadanie cukrárov vo vašom okolí prostredníctvom sociálnych sietí – vyskúšajte najmä Instagram či Facebook. Veľkou výhodou sociálnych sietí je tá, že na nich nájdete množstvo fotografií s výsledkami práce daných osôb. Môžete tak jednoducho zistiť, koho práca sa vám páči a následne ho môžete kontaktovať priamo na sociálnej sieti.

Predtým ako si objednáte svadobnú tortu u konkrétnej cukrárky alebo cukrára, dohodnite sa na ochutnávke, počas ktorej vyberiete vhodnú príchuť torty. Nezabudnite si prečítať aj niekoľko recenzií, ktoré hodnotia prácu danej osoby.

Veľkosť svadobnej torty zvoľte podľa počtu hostí

Veľkosť svadobnej torty vyberajte na základe počtu svadobných hostí. Ak si nie ste istí, koľko vrstiev a kilogramov by mala torta mať, poraďte sa s vašim cukrárom, ktorý má s určením vhodnej gramáže bohaté skúsenosti. Vo všeobecnosti platí, že na jedného hosťa pripadá približne 150 až 200 gramov. Pri počte 100 hostí teda zvoľte minimálne 2-kilogramovú svadobnú tortu.

krájanie svadobnej torty

Zvážte celkové náklady

V neposlednom rade je podstatné zvážiť finančnú stránku, nakoľko svadobná torta nie je lacnou záležitosťou. Pripravte si teda potrebný rozpočet a urobte si prieskum cien na trhu. Oslovte niekoľko cukrárov s konkrétnym dopytom a porovnajte si jednotlivé cenové ponuky. Majte na pamäti to, že čím je svadobná torta zložitejšia a väčšia, tým je jej cena vyššia. Vysokým nákladom môžu byť napríklad aj ručne vyrábané cukrové kvety alebo jedlé figúrky vyrobené na mieru.

Záver

Výber svadobnej torty je pomerne náročný, no môžete si byť istí, že si tento proces naozaj užijete. Nezabudnite brať do úvahy nielen vaše preferencie, ale rovnako aj preferencie vašich hostí. O lahodnú chuť a krásny dizajn svadonej torty sa postará skúsená cukrárka a spomienky na vašu svadbu, ako aj na svadobnú tortu najlepšie zveční skúsený svadobný fotograf.

O mne

Ahojte! Som svadobný fotograf Patrik Molčan, pochádzam z Brezna a pravidelne vám budem prinášať rady a tipy pre plánovanie vašej svadby.

Najnovšie články

Sledujte ma na Facebooku

Hľadáte svadobného fotografa?

Pre spoluprácu ma neváhajte kontaktovať. Ku každému klientovi pristupujem individuálne a určite sa spolu dohodneme na tom najvhodnejšom riešení :)
patrik molčan fotograf
Patrik Molčan